MALAK GÜZELİ SEÇİLDİ

MALAK GÜZELİ SEÇİLDİ

17. Erguvan Festivali’nde Çatalca’nın değerlerinin tanıtımı yapılıyor. Festival alanında kurulan stantlarda yöresel ürünler satılırken, ilçenin tanıtımını yapacak ve ilçenin özü olan değerler de yaşatılıyor. İlçede hayvancılık ile ilgili olarak tanıtımın ve bilinçlendirmenin yapılması için festivalin 5. günü Mehmetçik Meydanı’nda bir panel ve Çatalca Belediyesi kurban kesim alanında da İstanbul’da ve Çatalca’da bir ilk olan ‘En Güzel Malak Yarışması’ yapıldı.

Çatalca Belediyesi 17. Erguvan Festivali’nde Çatalca’nın önemli ekonomik kaynaklarından olan hayvancılıkla ilgili bir panel düzenlendi. İstanbul Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği ve Çatalca Belediyesi ortaklığında “AB ve Türkiye’de Hayvancılığın Durumu – Örgütlü Çalışmanın Önemi” adıyla düzenlenen panele, Çatalca Kaymakamı İnci Sezer Becel, Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara, İstanbul İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hamit Aygül, İstanbul Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği Başkanı Sezai Ural, Ak Parti Çatalca İlçe Başkanı Selim Güçbilmez, sivil toplum kuruluşları başkan ve yöneticileri, mahalle muhtarları ve manda yetiştiricileri ile vatandaşlar katıldı. Program başta Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitlerimiz için bir dakikalık saygı duruşu ve akabinde İstiklal Marşımızın okunması ile başladı.

Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zeotekni Bölümü Biyomedikal-Genetik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet İhsan Soysal ve İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Zeotekni Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömür Koçak tarafından sunulan panel öncesinde konuşmalar yapıldı. Sırasıyla İstanbul Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği Başkanı Sezai Ural, İstanbul İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hamit Aygül, Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara ve Çatalca Kaymakamı İnci Sezer Becel birer konuşma yaptılar.

SEZAİ URAL: “DAHA NİCE PROJELER OLMASI DİLEĞİYLE”

İlk olarak kürsüye çıkan Sezai Ural; “Projemizde bir yılın sonuna geldik. ’Çiftliğimizden Soframıza, Sağlıklı Yarınlar Projesi’ ile zor olan bir süreçten geçtik. İstanbul Kalkınma Ajansı’nın denetiminde projemizi sonlandırdık. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum, daha nice projeler olması dileğiyle hepinize saygılarımı sunuyorum.” dedi.

Ardından ise İstanbul İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hamit Aygül; “Projemizin hayırlı olmasını diliyorum. Çatalca, tarım ve hayvancılığın devam etiği bir ilçe. İster bu proje olsun ister farklı projeler olsun destekleyen herkese teşekkür ediyorum. Umarım bundan sonra da Çatalca’da tarımın ve hayvancılığın devam etmesi için çalışmalar yaparız. İstanbul her ne kadar değişik sektörlerle ön plana çıksa da halen önemli bir tarım kentidir. Orta ölçekteki bir il kadar tarımsal üretimi ve geliri olan bir kenttir. Biz de bu geliri yükseltmek için çalışmaktayız. Mandacılık da İstanbul’da önemli bir yer alıyor. İstanbul’da halen 87.000 büyükbaş hayvan bulunmaktadır ve 12.500ü manda olmaktadır. Üretimi arttırmanın yollarını bulmalıyız. Çatalca Belediyemiz çeşitli etkinliklere, projelere katkı sağlamaktadır. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Daha önce de ortak projelerimiz oldu.” dedi.

CEM KARA: “ÖNCELİĞİMİZİN VE ELİMİZDEKİLERİN KIYMETİNİ BİLELİM”

Yapılan bu konuşmanın sonrasında Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara: “Ailesi yıllardan beri tarımla uğraşan aynı zamanda ekmeğini tarım sektöründen, ziraat sektöründen kazanmış bir ailenin çocuğu olarak burada uzun uzun konuşmak yerine kıymetli üreticilerimiz, çok değerli İl Müdürüm, çok değerli hocalarımız varken, onları dinleyeceğiz. Biz Çatalca’da çarpık kentleşmeye karşı olduğumuz gibi tarımın ve hayvancılığın ne kadar kıymetli olduğunu biliyoruz. Bir gün herkes toprağın ne kadar kıymetli olduğunu anlayacak. Şu an belki para kazanmak için toprakları satmaktan çok kaçınamıyoruz. Ama gelecek nesle bırakacağımız başka tarım toprağı yok. Bütün hemşerilerime her zaman söylüyorum. Önceliğimizin ve elimizdekilerin kıymetini bilelim. Son birkaç yıldır çiftçilerimiz daha farkına vardılar. Yetiştirdiğimiz ürünlerin ne kadar kıymetli olduğunu daha iyi anladılar. Yanımızda İstanbul gibi büyük bir pazar var ve bu pazar ayağımıza geliyor. Hafta sonları üç yüz bin dört yüz bin insanımız geliyor. Kurban Bayramı da yaklaşıyor. Bu bölgeyi hep birlikte sivil toplum kuruluşlarıyla, müdürlüklerle, belediyemiz ve kaymakamlığımızla ciddi bir kurban kesim merkezi haline getirebiliriz.” diyen Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara’nın ardından Çatalca Kaymakamı İnci Sezer Becel bir konuşma yaptı.

İNCİ SEZER BECEL: “ÇATALCA TARIMSAL VE HAYVANSAL ÜRÜNLER AÇISINDAN ŞANSLI”

İnci Sezer Becel: “Geçen yıl itibariyle bizim de ortak olduğumuz bir projeyi hayata geçirdi Manda Yetiştiricileri Birliği ve malak yarışması ile de bu projeyi taçlandırdılar. Tabi Çatalca için de İstanbul için de bu yarışmanın ilk olması güzel. Kalıcı olmasını sağlarsak daha da güzel. İstanbul’un hemen yanı başında İstanbul’un mutfağı gibiyiz. Modernleşme ile beraber ama yaşam şeklimiz değişiyor ama beslenme alışkanlığı değişmiyor. En temel ihtiyacımız çünkü beslenme. Bunu da topraktan hayvanlardan sağlayacağız. Gerek tarımsal ürünleri gerekse de hayvancılık açısından şanslıyız. İstanbul gibi bir metropolde bu kadar organik ürünleri bulmak büyük bir lüks. Çatalca aslında gurme bir kent olabilir. İlçemize binlerce insan geliyor, daha da gelecek. Avrupa yakasında Çatalca’nın dışında doğayla bir arada olabileceğiniz bir alan yok. Deniz var orman var, doğal yaşam var toprak var.” dedi.

PANELDE TÜRKİYE’DE VE DÜNYADA HAYVANCILIK MASAYA YATIRILDI

Yapılan konuşmaların ardından Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zeotekni Bölümü Biyomedikal-Genetik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet İhsan Soysal ve İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Zeotekni Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömür Koçak tarafından panel başlatıldı. Panelde; küçükbaş ve büyükbaş olmak üzere İstanbul’daki hayvan varlığı, sığır ve manda çeşitliliği, Türkiye’de süt hayvancılığı, türlerine göre et üretimi, türlerine göre süt üretimi, değerlerine göre dünya ve Türkiye’de protein tüketiminin kıyaslanması, ıslah projelerinde dünyadan örneklerin sunulması gibi konular işlendi ve ardından soru cevap kısmına geçilerek, üreticilerden gelen sorular yanıtlandı.
Panelin sonunda ise ’Çiftliğimizden Soframıza, Sağlıklı Yarınlar Projesi’ne katkı sunan manda yetiştiricisi ve üreticilerine teşekkür belgeleri verildi.

MALAKLAR GÖRÜCÜYE ÇIKTI

Programın ikinci kısmında ise İstanbul’da ve Çatalca’da bir ilk olan ‘En Güzel Malak Yarışması’ yapıldı. Yarışmada ilk önce jüri üyeleri tarafından malaklar, cidago yüksekliği, kalça yumru genişliği, beden derinliği, vücut uzunluğu ve genel görünüş kıstasları ile malakları değerlendirdiler. Yapılan değerlendirmeler ve puanlama ile birlikte ilk üçe giren yetiştiricilere hediyeleri verildi. Hediyeler verilmeden önce yarışmaya katkılarından dolayı Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zeotekni Bölümü Biyomedikal-Genetik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet İhsan Soysal ve İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Zeotekni Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömür Koçak, İstanbul Kalkınma Ajansı İzleme Uzmanı Cüneyt Genç ve İstanbul İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hamit Aygül’e birer teşekkür plaketi verildi. Ayrıca İstanbul Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği Başkanı Sezai Ural tarafından Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara’ya da ayrı bir teşekkür plaketi verildi.

Yapılan bu teşekkür seremonisinin ardından ‘En Güzel Malak Yarışması’nda, üçüncü olan malak sahibi Ferdi Özkan’a, ikinci olan malak sahibi Sadık Ermiş’e ve birinci olan malak sahibi Murat Ören’e plaketleri ve hediyeleri verildi.

REQTRF MNFKLEWF MG98 MG67 MG45 MG6 MG7 MG8 MG9 MG34 MG5 MG4 MG3 MG2 MG MFKK MALAK GÜZELİ ERTQEQ1ERGREGT DFERGQ 3T434QGT4T