Birlik Başkanı Ercan Taşdelen

İstanbul ili Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği olarak 215 Asil Üye 30 tane Aday üyemiz mevcut. Manda sayımız 10.850 ‘dir. Halk Elinde Ülkesel Manda Islahı Projesi kapsamında 55 işletme de 2008 mandamız bulunmaktadır. Ortalama işletme başına 36 manda düşmektedir. Proje kapsamında manda başına düşen destekleme tutarı 800 TL’dir, malak başına 150 TL’dir. Proje dışında bulunan işletmelerde hayvan başı destekleme 400 TL’dir. Manda sütüne destek litre başına 0,20 kuruş’tur.

İstanbul mandaları genellikle ormanlık alanlarda yoğunlaşmıştır. Manda ürünlerine talep her geçen artmakta ve manda sütü değer kazanmaktadır. Manda kaymağı ve manda yoğurdu artık büyük market raflarında yerlerini almıştır. İtalya’nın ünlü lezzetleri arasına girmiş olan mozzerella peyniri, bizim sofralarımızda yer almaya başlamıştır. Pizzacılar, makarnacılar,..,manda sütünden mozerella yaparak tüketicilerine farklı damak zevkleri yaşatmaktadırlar. İstanbul ilimiz hızlı büyümekte ve kentleşmede artmaktadır. Yapılan Havaalanı projeleri, Oto yollar, konut projeleri mandalarımızın alanlarını kısıtlamaktadır. Yetiştiriciler yarınlarının planlarını yapamamakta, kendilerine yön veremez hale gelmiştirler. Eyüp ve Arnavutköy ilçelerinde bulunan işletmelerimiz yapılan havaalanı ve otoyol projesiyle işletmelerini ilk etapta küçültmeye, daha sonrada işletmelerini kapatma yollarına gideceklerini belirtmektedirler.

İstanbul ilimizdeki mandacılığımıza baktığımızda ülke ekonomisine en fazla katkıyı sağlayan il olarak görülmekte. Bu işletmelerimiz kontrolsüz şekilde kapanmaya devam ederse İstanbul halkı manda sütünü, manda kaymağını, manda yoğurdunu, manda sucuğunu, manda muhallebisini nereden temin edebilecek? Mandacılarımız daralan meralar ve su kaynaklarıyla işlerini zorda olsa devam ettirmektedirler. Birlik olarak önerimiz İstanbul Büyükşehir Belediye’ye dahil edilen mera alanlarının butik organize hayvancılık bölgesi olarak düzenlenmesini ve bu bölgelerde aynı zamanda yetiştiricilerin kendi ürünlerini pazarlayabileceği dükkanlar yapılmasıyla bu mağduriyetin giderileceği görüşündeyiz. Bu yapılacak projede ekolojik denge, doğa görüntüsü, kontrol edilebilir ve hijyenik ürünler ile İstanbul halkının doğal ürün ihtiyacının bir bölümünü, kalitenin arttırılarak tüketilmesini amaçlamış oluruz.

İstanbul ve Türkiye’de en büyük sorunların başında bakıcı sorunu gelmektedir. Bakıcı sorunu gerekli eğitim çalışmalarının yanında İŞKUR ile gerekli çalışmalar yapılarak çözüleceğine inanıyoruz. İstanbul ilimizde mandacılığın artarak devam edeceği inancı içindeyiz. Çocuklarımızın daha sağlıklı büyümeleri için manda sütüne ihtiyaç olduğu bilincindeyiz. Mandalarımız var oldukça, sağlıklı yarınlar bizlerin olacaktır.