ÇİFTLİĞİMİZDEN SOFRAMIZA KALİTELİ ÜRÜN ANLAYIŞININ BENİMSETİLMESİ VE ANADOLU MANDASININ ISLAHI SEMİNERİ

ÇİFTLİĞİMİZDEN SOFRAMIZA KALİTELİ ÜRÜN ANLAYIŞININ BENİMSETİLMESİ

VE

ANADOLU MANDASININ ISLAHI

SEMİNERİ

 

            Beykoz İlçesi Göllü köyü Güzelvadi Tesislerinde “Çiftliğimizden Soframıza Kaliteli Ürün Anlayışının Benimsetilmesi ve Anadolu Mandasının Islahı” semineri, yetiştiricilerin yoğun katılımıyla gerçekleşti. Seminere, Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Biyometri Genetik Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr.M.İhsan SOYSAL, İstanbul İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Vet.Hekim İrfan SOYSAL, İstanbul İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğü Zir.Mühendisi Alper KOCATÜRK, İstanbul İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Şube Müdürlüğünden Zir.Mühendisi Ayşe Durak, Beykoz İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü H. İbrahim KESKİN, Beykoz İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Yetkilisi Bahri IŞIK, İstanbul Damızlık Manda Yetiştiriciliği Başkan Yrd. Sadık ERMİŞ konuşma yaparak yetiştiricileri bilgilendirdiler. Beykoz İlçesi Bozhane Muhtarları ve Beykoz ilçesi Manda Yetiştiricileri Ahmet AYVAZ ve Gökçen YALÇINKAYA bölge sorunlarını paylaştılar. Semineri Proje Koordinatörü Talat Tan’ın sunumuyla başladı.

İstanbul Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği Başkan Yardımcısı Sadık Ermiş, İstanbul Mandacılığı artık ülke mandacılığına örnek durumuna gelmiştir. Bu düzeye siz yetiştiricileri sayesinde geldik. İleri yıllara artık umutla bakabiliriz dedi. İstanbul İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Vet.Hekim İrfan SOYSAL; Devletimiz destekleri artarak devam edecektir. Manda yetiştiricileri için hedef 2023 olmalıdır. Böylece her geçen gün ülke ekonomisine katkısı olan mandacılarımızın ileri ki yıllarda dünya mandacılığına yön verecek düzeye gelerek ürünlerini dünya piyasasına sunmaları daha kolay olacaktır, diye konuşmasını bitirdi. İstanbul İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğü Zir.Mühendisi Alper KOCATÜRK ise örgütlenmenin faydaları her geçen gün anlaşılmaktadır. Manda birliğini kurduğumuz zaman, birliğimizin bu kadar kısa zamanda dünyada adını duyuracağını beklemiyorduk. Birlik başkanımız ve birlik çalışanlarımızın özverileri bizleri mutlu ediyor dedi. Prof.Dr.M.İhsan SOYSAL; Yerli gen kaynağımız olan Anadolu Mandamız 1970’li yıllarda 1.000.000 iken 2010 yılında 84.000 ‘e kadar düşmüştür. Yetiştirici birliklerinin kurulması ve Devletimizin teşvikleriyle bu sayı 120.000 ‘i bulmuştur. Bu sayı ülkemiz adına tatmin edici olmasa da artışa geçmemiz bizleri sevindiriyor. Halk Elinde Ülkesel Manda Islahı projesiyle mandalarımız kayıt altına alınıyor. Doğum Ağırlıkları, 6 ve 12 ay ağırları alınıyor. Annelerin süt verimleri laktasyon sonunda ne kadar olduğu tespit ediliyor. Alınan bu veriler ile Damızlık materyallerimiz oluşuyor. Damızlık çıkan işletmelerdeki Boğalar başka köylerdeki işletmelere transfer edilerek akrabalık önleniyor. Böylece damızlık değeri yüksek mandalar elde ediyoruz. İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından “Çiftliğimizden Soframıza, Sağlıklı Yarınlar Projesi” kapsamında  hibe desteği alan birliğimiz bünyesinde Süt Tahlil Laboratuvarı kurma çalışmalarında sona gelindi. İstanbul Mandacılığına büyük katkıları olacaktır. Laboratuvarımızda yağ, protein, üre, laktoz, kazein, donma noktası ve somatik hücre miktarı bakılarak sütün bileşenlerini ve kalitesini ölçebiliriz. Aynı zamanda Ülkemizde ilk defa sütten numune alınarak gebelik bakılacaktır. Bu yapılan çalışma yetiştiricilerimize ciddi anlamda ekonomik katkı sağlayacaktır, diyerek sunumu bitirdi.  Beykoz Gıda Tarım Hayvancılık Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Şubesinden Zir.Mühendisi Bahri IŞIK konuşmasında ise, İlçemizde mandacılığın önemi gün geçtikçe artmakta. Yaz aylarında turistlerin yerel ürünlere ilgi göstermesi, mandacılığın değerini bir kat daha arttırıyor diyerek tüm herkese iyi temenniler diledi.

Seminerimiz konuşmacılara hediyeler ve ikramlardan sonra, Göllü Manda Yetiştiricisi Gökçen YALÇINKAYA’ nın işletmesi gezilerek son bulmuştur.

30.01.2016

Güzelvadi Tesisleri

b9 b14 b10 b11 b13 b1 b2 b3 b4 b8 b7 b6 b5