İBB’den çiftçilere sertifika töreni

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul çiftçilerinin bilgi, beceri ve üretim kabiliyetlerini arttırmak amacıyla verdiği eğitimlere katılan çiftçiler için Silivri’de sertifika töreni düzenledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul’un kırsal mahallelerinde faaliyet gösteren çiftçilere destek vermeye devam ediyor. Kırsal mahallelerde yaşayan vatandaşların kalkınmasının sağlanması amacıyla milli tohum çerçevesinde deneme ekimleri, çiftçilere ücretsiz sulama desteği, kovan desteği, seralara naylon desteği gibi birçok çalışmanın yanı sıra çiftçilerin teknik konularda eğitim almalarına da önem veriliyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Muhtarlıklar ve Gıda Daire Başkanlığına bağlı Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü ve Tarım ve Su Ürünleri Müdürlüğü tarafından, İstanbullu çiftçilerimizin bilgi, beceri ve üretim kabiliyetlerini arttırmaya yönelik olarak gerçekleştirilen “Süt Hijyeni ve Sanitasyon Eğitimi”, “Buzağı Bakım ve Beslenmesi Eğitimi” ve “Tarımda Gübrelemenin Önemi ve Toprak Analizi Eğitimi” seminerlerine Çatalca, Silivri, Arnavutköy, Şile, Eyüpsultan, Beykoz, Pendik İlçelerine bağlı 8 adet mahalleden katılan 219 çiftçinin belgelerinin takdim edilmesi için tören düzenlendi. Silivri Eser Diamond Hotel ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen programa İstanbul Milletvekili Nevzat Şatıroğlu, İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, İstanbul Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ercan Taşdelen, İBB Muhtarlıklar ve Gıda Daire Başkanı Bayram Ali Çakıroğlu, Ak Parti Çatalca Belediye Başkan Adayı Mesut Üner, Cumhur ittifakı Silivri Belediye Başkan Adayı Volkan Yılmaz, Ak Parti Silivri İlçe Başkanı Mutlu Bozoğlu, Veteriner Hizmetleri Müdürü Muhammet Nuri Coşkun, Tarım ve Su Ürünleri Müdürü Türker Eroğlu ve çok sayıda davetli katılım gösterdi.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren İBB Veteriner Hizmetleri Müdürü Muhammet Nuri Coşkun, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin hayvancılığı desteklemek amacıyla başlattığı eğitimlere çitçilerin yoğun ilgisi olduğunu, bundan sonra da birçok eğitim programı düzenlemeye devam edeceklerini vurguladı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca da üreticilere ve çiftçilere destek verdiklerinin altını çizerek, “Silivri ilçesinde 1802 adet çiftçimiz bulunmakta. Onlara çeşitli konularda destek vermekteyiz. Genç çiftçilere de destek veriyoruz. Üretim çiftçilerimizden, destek bizden.” dedi.

İstanbul Milletvekili Nevzat Şatıroğlu da yapılan çalışmaların önemine değinerek, “Kırsal kesimde tarım ve hayvancılığın daha iyi ve daha modern şartlarda yapılması için eğitim programları düzenleyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Muhtarlıklar ve Gıda Daire Başkanlığına ve bağlı müdürlüklerine vermiş oldukları eğimler için çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından İstanbul Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği Proje Lideri Prof.D.r M.İhsan Soysal, çiftçilere yapılan çalışmalardan dolayı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Muhtarlıklar ve Gıda Daire Başkanı Bayram Ali Çakıroğlu’na plaket verdi ve sonrasında da eğitime katılan çiftçilere katılım belgesi takdim edildi. Program, İBB Orkestralar Müdürlüğü Türk Halk Müziği topluluğu tarafından müzik dinletisi ile son buldu.

ibb1