MALAKLARA ÜCRETSİZ KÜPELEME YAPILACAK

“Sığır Cinsi Hayvanların Tanımlanması, Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliği” ile “Hayvan Hastalıkları ile Mücadele ve Hayvan Hareketleri Kontrolü Genelgesi” kapsamında ilimizdeki yeni doğan malakların küpelenmesi ve kayıt altına alınması amacıyla İstanbul Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği ile İl Müdürlüğümüz arasında küpeleme sözleşmesi imzalandı.

20160315_MandaBirligiProtokolu_1
Sözleşmeye kurumumuz adına İl Müdürümüz Hamit Aygül, Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği adına ise kurum başkanı Sezai Ural imza attılar. Buna göre; ilimizde yeni doğan tüm malakların küpeleme faaliyetleri ile sözleşmede tanımlanmış tüm iş ve işlemler Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği tarafından yürütülecek.
Protokol konusu iş, 01.01.2016-31.12.2016 tarihleri arasında belirlenen periyotlarla düzenlenen turlar aracılığı ile proje kapsamındaki işletmelerdeki üç aylığa kadar tüm malakların küpelenmesi (tanımlanması), kimliklendirilmesi, kayıt altına alınması ve ilgili veri tabanına kaydedilmesi işlemlerini kapsıyor. İşin teknik özellikleri ve diğer ayrıntılar ise, ilgili yönetmelik, genelge ve talimat esaslarına göre yapılması sağlanacak. Küpeleme Türkvet veri tabanına kayıtlı işletmelerde bulunan manda cinsi hayvanlara yapılacak ve hayvan kayıtları Türkvet’e işlenecek.