YUNANİSTAN TEKNİK GEZİSİ

IMG_7776
28 haziran 2019 tarihinde Yunanistan Serez şehrinde düzenlenen “manda ve yenilikçi ürünlerine ilişkin sürdürülebilir gelişme “temalı çalıştaya katıldık.
İstanbul Halk Elinde Anadolu Mandası Islahı Projesi Liderimiz Ve Dünya Manda Federasyonu Başkanı Prof.Dr.M.İhsan Soysal hocamızın çalıştaya katılım için aldığı davet ile gerçekleşen ziyareti üreticilerimizin başka ülkelerin manda üreticileri ile bilgi ve tecrübelerini paylaştı.
Çalıştay Yunanistan manda birliği üyeleri, İtalya’dan yetiştiriciler ve Bulgaristan manda birliği başkanı Prof.Dr.Tzonko Peeva ile Bulgaristan manda birliği üyeleri katılmıştır.
Çalıştay da Prof.Dr.M.İhsan Soysal “manda popülasyonları ıslah stratejileri”ne dair bir sunum yapmıştır.
Prof.Dr.Tzonko Peeva “Bulgaristan mandaları ve ıslah stratejileri” konulu sunum yapmıştır.
Yunanistan Aristo üniversitesinden Prof.Dr.George Arsenos” manda ürünlerinde kalite ve köken takibi için bütüncül üretimin yönetimi “konulu sunu yapmıştır. Gıda endüstri danışmanı Nick Kasailias “yenilikçi ürünlerin oluşturulması ve yayılması pazarda yenilikçi ürünlerin oluşturulması ve yayılması “konulu sunum gerçekleştirdi.
Çalıştay başkanı Prof.Dr Aristotales,G.L. L ymberopoulus yaptığı konuşmada çalıştaya katılım ve Balkan ülkeleri arasında manda üretimi ve ıslahı konusunda deneyimlerin paylaşılması ve sürdürülebilir çalışmaların önemini belirterek katılımdan duyulan memnuniyeti belirtti.
Çalıştay öncesi 26 haziran günü manda eti üretim ve satış tesisleri ziyaret edildi.
2017 yılnıda Yunanistan Manda yetiştiricileri Birliği Başkanı Trifon Giantzidis başkanlığında 20 Kişilik manda yetiştirici grubunun katılım ile İstanbul da üreticilerimiz ve çiftlikleri ziyaret edilmiş idi.
IMG_7830
Birliğimiz yönetim kurulu başkanı Ercan Taşdelen ve yönetim kurulu üyelerimiz Güngör Erdogan, Sezai Çevik,Selami Erveren ,Swerkan Onur,Reşit Onar, Toplantıya katıldılar.
Yunanistan manda yetiştiricileri birliği ile Selanikde Bulunana Uluslarası Hellenik Üniversitesi Zıraat fakültesi Zootekni bölümü ve tarımsal gıda ve çevre kurumunca ortaklaşa düzenlenenn çalıştay Serz şehri Ticaret odası Toplantı salonunda yoğun katılımla gerçekleşti.
Yunanistan manda yetiştiricileri birliği 2004 yılında Serez şehrinde kurulmuş olup genetik ıslah ve manda ürünleri konusunda gelişmeler sağlamayı amaçlamaktadır.
Yunanistan da sayıları 1984’de 321 başa düşen manda popülasyonu şimdilerde bu çalışmalarla sayıları 500’e çıkmış olup 4000 manda da “Kerkini gölü” civarında yetiştirilmektedir.
Bölgedeki çalışmalar Avrupa birliğince fonlanan Yunanistan kırsal gelişme ve gıda bakanlığınca sayıca azalma ve terkedilme tehdidi atında bulunan Çiftlik hayvan ırklarını koruma programınca desteklenmektedir.
Aynı gün Livadia yerleşiminde ki Andreas Andreadis’in manda çiftliği ile Chrysochorafa yerleşimindeki Tryphon Yantzidis’in manda çiftliği ziyaret edildi. Aynı gün Kerkini gölü milli parkı gezildi. Yunanistan mandalarının 4000 civarında miktarı bu bölgede yetiştirilmekte.
Yunanistan manda üreticilerinde manda üretimi özellikle manda eti ve et ürünleri önde gelen üretim aracı olup henüz süt ve süt ürünleri için yetiştricilik yaygın değildir.

IMG_7693

IMG_7823